എന്താണ് ഗ്ലോബൽ ബ്ലാക്ക്‌കണിംഗ്, അത് എങ്ങനെ കണ്ടുപിടിച്ചു? ആഗോളതാപനത്തെ ബാധിക്കുന്നതെന്താണ്?

എന്താണ് ഗ്ലോബൽ ഡാർക്കനിംഗ്, അത് എങ്ങനെ കണ്ടെത്തി
Küresel Kararma Nedir, Nasıl Keşfedildi Küresel Isınmaya Etkileri Nelerdir

İklim değişikliği ve küresel ısınma gibi problemlerden bir diğeri de küresel kararma. Küresel kararmayı tanımlayacak olursak; Dünya’ya ulaşan Güneş ışığının çeşitli parçacıklar tarafından engellenmesi ve böylece azalması ile meydana gelen bir çevre problemidir diyebiliriz.

Dünyada hayatın devamlılığını sağlayan en önemli şeylerden biri olan güneş, ışığını ve ısısını dünyaya ulaştırmakta zorlanıyor. Bunun sebebi ise güneş ve dünya arasında güneşin ışığını kıran çeşitli parçacıkların birikiyor olması.

Bu parçacıklar sanayi kuruluşlarından, uçaklardan, araç egzozlarından kaynaklanan parçacıklı maddeler yani karbon ürünleri ve is olabilir. Bu parçacıkların atmosfere girmeleriyle beraber, yeryüzüne ulaşan ışık azalmıştır ve bu durum 1950’li yıllara dayanır. Küresel kararmaya daha iyimser olarak küresel loşlaşma da denmektedir.

Küresel Kararma Nasıl Keşfedildi?

Küresel kararmayı 1980 yılında ilk kez Gerald Stanhill adlı İsrailli bir tarım biyoloğu keşfetmiştir. İsrail’in 1950’li yıllarda ve 1980 yılında aldığı güneş ışığını kıyaslayan Gerald, 1980’de güneş ışığının yüzde 22 oranında azaldığını gözlemlemiş ve buna sebep olabilecek etmenleri araştırmaya başlamıştır.

​Küresel Kararma, Küresel Isınmayı Olumlu mu Olumsuz mu Etkiliyor?

Küresel kararma ve küresel ısınma insan faaliyetleri sonucunda dünyada oluşan tahribatı ifade eden kavramlardır. Küresel ısınmanın etkileriyle buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütleleri buharlaşıp atmosfere karışıyor ve şiddetli rüzgarlar, tsunamiler oluşabiliyor. Küresel ısınma, dünyanın normalden daha fazla ısınması anlamına gelirken küresel kararma ise dünyanın güneşten ışık alamaması demek oluyor. Bu iki kavram aslında birbirlerinin etkilerini yok edebilecek bir itici güç oluşturabilir. Küresel kararma bir nevi küresel ısınmanın olumsuz etkilerini yavaşlatabilir ancak bu yavaşlamanın yeterli olduğu söylenemez. Küresel kararmayı önleyebilmek için atmosfere salınan karbon parçacıkları miktarı konusunda ciddi önlemler almak gerekmektedir.

Bilim insanları küresel ısınma ve küresel kararma arasındaki ilişki konusunda fikir birliğine varabilmiş değildir. Genel görüş şu an için, küresel kararma etkileri yüzünden küresel ısınma etkilerinin daha az görülmeye başlandığı ancak bu durumun geçici bir şey olduğu yönündedir. Bilim adamları, zamanla küresel ısınma etkilerinin hızlanacağı ve bu noktada önlem alınması gerektiği konusunda uyarıyor.

NASA Uzay Bilimleri Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren bilim insanları da Dünya’nın artık küresel ısınma sebebiyle sıcak olmasının yanında karanlık da olduğunu belirtiyorlar.

സമാന പരസ്യങ്ങൾ

അഭിപ്രായമിടുന്ന ആദ്യയാളാകൂ

അഭിപ്രായങ്ങൾ